40. yılımızda yayınlarımızı elektronik ortama taşıyoruz

40. yılımızda yayınlarımızı elektronik ortama taşıyoruz

Türkiye Yazarlar Birliği, 1978’den beri kültür hayatımıza damgasını vuran çok sayıda edebî ve kültürel faaliyet gerçekleştirdi.

38 yıldır gelenekleştirdiği Yılın Yazarları değerlendirmeleriyle, 34 yıldır çıkardığı ülkemizde alanında tek yayın olan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı, 25 yılı geride bırakan Türkçenin Uluslararası Şiir şölenleri, yazarlık alanında ilk defa düzenli öğretim sayılabilecek Yazar Okulu, Safahat Okumaları ve 18 yıl kesintisiz süren Mesnevî Dersleri, Geçen sene 4.sü yapılan Şehir Tarihi Yazarları Kongresi ve Ahlâk Şuraları, Bu sene 4.sünü yapacağımız Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi şöleni, 10 yılı geride bırakan Edebiyat Mevsimi-İstanbul edebiyat festivali ve 14 yıla ulaşan Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği (Konya) vb. faaliyetlerle zihin dünyamızın şekillenmesinde önemli rol oynadı.

Türkiye Yazarlar Birliği, sadece Türkiye sınırları içindeki faaliyetleriyle değil, uluslararası ve milletlerarası toplantılarıyla, yurtdışındaki etkinlikleriyle de 39 yılı dopdolu geçirdi.

Türkiye Yazarlar Birliği, köklü faaliyetlerini gücü yettiğince kitaplaştırdı. “Yayınlarımız kütüphane dolusu” desek hata etmiş olmayız. Sadece Yıllıklarımız 32 cilt tutuyor. Şiir şöleni kitaplarımız, Mehmet Âkif bilgi şölenleri yayınlarımız…TYB’ye hizmeti geçen vefat eden üyelerimizle ilgili kitaplarımız, TYB Akademi dergimiz…TYB’nin 40. yılında bütün bu yayınlarımızı kültür, edebiyat ve sanat dünyamızın istifadesine sunuyoruz.

Tükenen yayınlarımızı tekrar basma imkânımız yok ne yazık ki. Sadece arşivimizde muhafaza ettiğimiz kitapları araştırmacıların hizmetine sunmak günümüz için mükemmel bir seçenek değil. Bu yüzden kitaplarımızı TYB Kitap sitesinde ilgililerin istifadesine sunmaya karar verdik. Elektronik versiyonu olmayanları da kısa zamanda bu sitede hizmete açacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir